Ouneva Group SM-Itärallin yhteistyökumppanit

Tervetuloa kilpailemaan Ouneva Group SM-Itäralliin 3.3.2018!

SM-Itäralli on Ralli SM -sarjan talvikauden viimeinen, eli 3. osakilpailu, jossa Suomen kovimmat rallikuskit ottavat viimeisen kerran mittaa toisistaan ennen kesäkautta.

Reitin yhteispituus on 290 km, joista erikoiskokeita on 100 km, 6 huikeaa erikoiskoetta Pohjois-Karjalan vaaramaisemissa.

Kilpailukeskus, Lähtö/Maali ja huoltoparkki sijaitsevat Joensuussa.

Tervetuloa kilpailemaan!

OHJELMA

 

3.3.2018

klo 07:30
Kilpailutoimisto avataan, Jukolankatu 18, Joensuu

klo 08:00
Paperitarkastus alkaa, luokat 18-26, materiaalin jako alkaa

klo 08:00
Turvallisuustarkastus alkaa, luokat 18-26

klo 08:00
Lähtöön oikeutettujen lista julkaistaan, täydennetään 30 min välein

klo 10:00
Paperitarkastus päättyy, luokat 18-26

klo 10:01
Kilpailun lähtö; Joensuun matkustajasatama

klo 10.30
Turvallisuustarkastus päättyy, luokat 18-26

Klo 12.39
Kilpailun tauko, kilpailijanro 1.

Klo 17.46
Kilpailun maali, Joensuun matkustajasatama

Palkintojenjako maalilavalla
.klo Tulosten julkaiseminen (aikataulu ilmoitetaan luokittain kilpailijaohjeessa)

Tulostettava versio säännöistä, klikkaa kuvaa.

KILPAILUN SÄÄNNÖT

Ouneva Group SM-Itäralli 3.3.2018

Ralli SM, Suomi CUP, kansallinen, NEAFP

Alue 3:n aluemestaruusosakilpailu

Joensuun Urheiluautoilijat ry

Joensuu

 

  1. OHJELMA
15.1.2018  
Kilpailun säännöt julkaistaan, ilmoittautuminen ja ennakkotutustumiskielto alkavat.
20.2.2018  
klo 18:00 Ilmoittautumisaika päättyy.
23.2.2018  
  Kilpailuun hyväksyttyjen lista ja kilpailijaohje julkaistaan, KITI-järjestelmässä ja kilpailun kotisivuilla; www.itaralli.fi
1.3.2018
klo 18.00-20.00 Kilpailutoimisto avataan, vapaaehtoinen paperitarkastus ja ennakkotutustumismateriaalin jako, luokat 1-17
2.3.2018  
klo 07:00 Kilpailutoimisto avataan, Jukolankatu 18, Joensuu
klo 07:10 Paperitarkastus ja ennakkotutustumismateriaalin jako alkavat, luokat 1-17
klo 07:30 Ennakkotutustuminen alkaa, luokat 1-17
  klo 15:00 Paperitarkastus päättyy, luokat 1- 17
  klo 15:30 Turvallisuustarkastus alkaa, luokat 1-17.
  klo 18:00 Ennakkotutustuminen päättyy, luokat 1-17
  klo 19:00 Kilpailutoimisto suljetaan
  klo 20:00 Turvallisuustarkastus päättyy, luokat 1-17
3.3.2018
klo 07:30 Kilpailutoimisto avataan, Jukolankatu 18, Joensuu
klo 08:00 Paperitarkastus alkaa, luokat 18-26, materiaalin jako alkaa
klo 08:00 Turvallisuustarkastus alkaa, luokat 18-26
klo 08:00 Lähtöön oikeutettujen lista julkaistaan, täydennetään 30 min välein
klo 10:00 Paperitarkastus päättyy, luokat 18-26
klo 10:01 Kilpailun lähtö; Joensuun matkustajasatama
klo 10.30 Turvallisuustarkastus päättyy, luokat 18-26
 Klo 12.39 Kilpailun tauko, kilpailijanro 1.
 Klo 17.46 Kilpailun maali, Joensuun matkustajasatama

Palkintojenjako maalilavalla

.klo Tulosten julkaiseminen (aikataulu ilmoitetaan luokittain kilpailijaohjeessa)

2. VIRALLINEN ILMOITUSTAULU

Pe 2.3. klo 18 alkaen Kilpailutoimistossa; Jukolankatu 18, Joensuu.

KILPAILUTOIMISTO LEHDISTÖKESKUS
Paikka TTWEST / RIVERIA Paikka TTWEST / RIVERIA
Osoite Jukolankatu 18, 80160 JOENSUU Osoite Jukolankatu 18, 80160 JOENSUU
Puhelin 040-582 9822 Puhelin 040-832 8356
Sähköposti henna.pallonen(at)saunalahti.fi Sähköposti timolouhelainen(at)hotmail.com
Henkilö Henna Pallonen Henkilö Timo Louhelainen
Aukioloaika Pe 2.3.2018 klo 7:30 – 20:00

La 3.3.2018 klo 7:30 – yksi  (1) tunti viimeisen kilpailijaparin maaliin tulosta

Aukioloaika Pe 2.3.2018 klo 17:00 – 20:00

La 3.3.2018 klo 8:00 – yksi (1) tunti viimeisen kilpailijaparin maaliin tulosta

  1. JÄRJESTÄJÄ

3.3.2018 ajettavan Ouneva Group SM-Itärallin järjestäjä Joensuun Urheiluautoilijat ry.

Kilpailu järjestetään noudattaen AKK:n rallia koskevia sääntöjä, Ralli SM-sarjasääntöjä sekä näitä Ouneva Group SM-Itärallin -sääntöjä, jotka AKK Motorsport on hyväksynyt lupanumerolla nro /R/18.

Tuomaristo nimi paikkakunta
Puheenjohtaja Erkki Paatola Kangasniemi
Tuomarit Asko Kettunen Iisalmi
  Jari Jakonen Mikkeli
 
Muut toimihenkilöt nimi
AKK:n turvatarkkailija Kari Kukkamäki Heinola
AKK:n pääkatsastaja Seppo Paananen Kuopio
Toimitsijat nimi puhelinnumero sähköpostiosoite
Kilpailunjohtaja Mika Väänänen 050 303 6480 mika.vaananen81@gmail.com
Apulaiskilpailunjohtaja Ossi Väänänen

Matti Röning

050 493 7426

050 330 4984

ossi.vaananen94@gmail.com
Reittijohtaja Seppo Luukkonen 050 588 6749 seppo.jluukkonen@gmail.com
Turvallisuusjohtaja Janne Louhelainen 050 376 7188 janne.joeua@gmail.com
Kilpailusihteeri Henna Pallonen 040 582 9822 henna.pallonen@saunalahti.fi
Turvallisuuspäällikkö reitti Anssi Laurell
 OSR pj. Vesa Laurell vesa.laurell@gmail.com
Ratamestarit 1. jakso Heikki Hassinen 040 540 6872 heikki.hassinen@tahtisaunat.fi
Jouko Väänänen 050 303 2666 josevaan60@gmail.com
Apulaisratamestari Juha Partanen jupart@gmail.com
Tuloslaskentapäällikkö Pasi Rissanen
Tiedotuspäällikkö Timo Louhelainen 040 832 8356 timolouhelainen@hotmail.com
Katsastuspäällikkö Timo Brilli 0400 420 458 timo.brilli@gmail.com

 

Kilpailijoiden yhdyshenkilö Aulis Ahonen 050 535 5100 Aulis.ahonen@mikua.fi
Kilpailijoiden yhdyshenkilö Timo Turunen 0400 -473799 timo.joeua@gmail.com

 

  1. YLEISKUVAUS

Kilpailun kokonaispituus on 295 km sisältäen 6 erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 102 km.

Jos kilpailija, tai joku tämän lukuun toimiva tavataan reitillä Joensuun ja Kontiolahden Suomen tiekartan keltaisilla, harmailla, mustilla tai karttaan merkitsemättömillä teillä ennen ko. kilpailijan lähtöaikaa, evätään kilpailijalta oikeus osallistua kilpailuun.

Poikkeus kts. kohta 10. ennakkotutustuminen.

 

  1. KILPAILULUOKAT

SM-LUOKAT Yleinen

Luokka SM1: Super4

FIA R5 , Super 2000 Rally

FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut)

Luokka SM2: Tuotanto4                        

FIA N (2018 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset)

FIA R4 (VR4-luokitukset)

FIN 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin)

Luokka SM3: R2

FIA R1 ja R2B enintään 1600 cm3

Luokka SM4: Super2

ryhmä N, enintään 2000 cm3

FIA R3 ja FIN R enintään 2500 cm3

FIA R3T/R3D

Super 1600

ryhmä N/A (TDi 2-veto)

Suomi CUP, yleinen ja juniorit

Luokka SC5 

Ryhmä F, enintään 3000 cm3

Luokka SC6 

V1600

 

Yleinen

Luokka 7

WRC 2011 ja uudemmat

FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen)

Yleinen ja Juniorit

RGT

Luokka 8

R-Lite

Luokka 9

A, FinR ja FIA R1/A enintään 1400cm3

Luokka 10

Historic Ikäkaudet E – I enintään 1600cm3

Luokka 11

Historic Ikäkaudet E – I yli 1600cm3

Luokka 12

Historic Ikäkaudet J1 ja J2 enintään 1600cm3

Luokka 13

Historic Ikäkaudet J1 ja J2) yli 1600cm3

Luokka 14

Seniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 15

Seniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Juniorit

Luokka 16

Juniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 17

Juniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

EI ENNAKKOTUTUSTUTTAVAT LUOKAT 18-26

Yleinen ja Juniorit

Luokka 18

Historic ikäkaudet E- I, kuutiotilavuus vapaa

Luokka 19

Historic ikäkaudet J1 ja J2, kuutiotilavuus vapaa

Luokka 20

Seniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 21

Seniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 22

A, FinR ja Fia R1/A, enintään 1400cm3 ja V1600, enintään 1600cm3

 

YLEINEN

Luokka 23

2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 24

4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

JUNIORIT

Luokka 25

2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 26

4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Kilpailu on NEAFP kilpailu ja siten avoin myös muiden maiden ASN lisenssien haltijoille.

 

  1. ILMOITTAUTUMINEN

Jokaisen, joka haluaa osallistua Ouneva Group SM-Itärallin, pitää ilmoittautua KITI-järjestelmän välityksellä (AKK:n lisenssin haltijat) tai pyytää kilpailusihteeriltä toissijaiset ilmoittautumisohjeet.

Kilpailuun hyväksytään ilmoittautumisjärjestyksessä 180 sääntöjen mukaisesti ilmoittautunutta kilpailijaa. Mahdollinen karsinta suoritetaan luokista 18-26.

Luokissa 7 – 26 luokittain vaaditaan vähintään 3 lähtijää. Mikäli ilmoittautuneiden määrä on pienempi, voidaan kyseisen luokan kilpailijat yhdistää toiseen luokkaan.

Ilmoittautuminen on oltava järjestäjällä viimeistään 20.2.2018 kello 18:00.

 

  1. OSALLISTUMISMAKSUT

Osallistumismaksut ovat seuraavat:                                           

Luokat SM 1 – 4               570€ (Ilmoittautunut SM-sarjaan)

Luokat SM 1 – 4               720€ (Ei sarjailmoittautumista)

Luokat SM 1 – 4               700€ (Muulla kuin AKK:n lisenssillä kilpaileva)

Luokat SC 5 – 6               500€

Luokat        7 – 8             500€

Luokat        9 – 17           400€

Luokat      18 – 26            300€

Hinnat sisältävät SM-sarjasääntöjen mukaiset maksut AKK:lle

 

Osallistumismaksu on oltava järjestäjän tilillä viimeistään 22.2.2018.

Maksut pitää suorittaa Joensuun Urheiluautoilijat ry:n tilille:

Pohjois-Karjalan Osuuspankki

IBAN            FI60 5770 0520 1000 55

BIC / SWIFT  OKOYFIHH

Viitenumerona on käytettävä I-ohjaajan lisenssinumeroa

( jos ei toimi viitenumerona, lisenssinumero laitetaan viestikenttään. )

 

  1. HUOLTAMINEN

Kilpailussa on keskitetty huoltoalue, jossa käydään kilpailun aikana yhden (1) kerran. Huoltotauon pituus on 33 minuuttia, sis. ns. teknisen ajan 3 min.

Huoltotauolla on käytössä ns. flexi-service. Lisätiedot kilpailijaohjeessa,  joka on niiltä osin osa näitä kilpailun sääntöjä.

Järjestäjä varaa jokaiselle kilpailijaparille 6 x 8 metrin kokoiset huoltoalueet, ja tiimien mestaruudesta ajaville SM-sarjasääntöjen mukaiset huoltoalueet.

Erikoistoivomuksista ja yhteisistä huolloista tulee lähettää yksityiskohtainen kirjallinen anomus (alueen koko mainittava) viimeistään 22.2.18 sähköpostiin: matti.joeua@gmail.com

Sen jälkeen huoltoparkin järjestäjä perii 150€ / kilpailijapari mahdollisista muutoksista.  Järjestäjä pidättää oikeuden mahdollisiin anomuksien epäämisiin.

Huoltoautoissa on oltava kilpailijakohtainen sammutin sekä öljynimeytysmatto käyttövalmiina ja kilpa-auton alla vähintään sen pohjapinta-alan kokoinen nesteitä läpäisemätön suojapeite. Ulkoisen aggregaatin ja muiden polttoainetta sisältävien astioiden alla on myös oltava nesteitä läpäisemätön suojapeite.

 

Rangaistukset rikkomuksista huoltoalueella:

  1. rikkomus: 300€
  2. rikkomus: 600€
  3. rikkomus: Kilpailusta sulkeminen kilpailunjohtajan päätöksellä

ETÄHUOLTOALUE

EK 4 ja EK 5 välillä on huoltomahdollisuus n. 15min joka sisältyy siirtymäaikaan, seuraavin ehdoin:

  • Etähuolto alueella on sallittua, annetun ajoajan puitteissa, korjata, huoltaa ja vaihtaa renkaat sekä asentaa lisävalot.
  • Max. 2 huoltohenkilöä, huoltoauton pituus enintään 8 metriä. Huoltoalueelle pääsee 10 minuuttia ennen oman kilpailijan saapumista.
  • Kilpa-autojen alla oltava nesteitä läpäisemätön suojapeite.

Renkaat (luokat 1-6)

Kilpailussa on sallittu käyttää sarjasääntöjen Art.16. mukaisia renkaita 10 kpl:tta. Luokkien 1-6 kilpailijoiden tulee antaa lomake käytettävistä renkaista perjantaina 2.3.2018 klo 20:00 mennessä. Lomakkeet toimitetaan turvatarkastuksen yhteydessä katsastuspäällikölle.

 

  1. TANKKAAMINEN

Tankkaaminen on sallittu vain tiekirjaan merkityillä huoltoasemilla.

Erikoispolttoaineita käyttäville tankkaaminen sallittu erikseen merkityillä tankkausalueilla.

Ilmoittautuessaan kilpailuun, kilpailijan on ilmoitettava KITI:ssä kohdassa Lisätiedot, mitä polttoainetta  käyttää (lyijytön bensiini, E85 vai FIA Liite J:n mukainen).

 

  1. ENNAKKOTUTUSTUMINEN ( Luokat 1-17 )

10.1

Pe 2.3.2018 klo 8:00 alkaen kilpailijat voivat noutaa kilpailutoimistosta tutustumismateriaalin paperitarkastuksen yhteydessä. Kuitatessaan materiaalin vastaanotetuksi kilpailijan pitää antaa järjestäjälle tiedot tutustumisautostaan ja matkapuhelinnumero, sekä huollon yhteystiedot. Kilpailijan tulee antaa puhelinnumero mistä hänet tavoittaa koko kisan ajan.

Tutustumismateriaalin noudon yhteydessä tarkastetaan molempien kuljettajien sääntöjen määrittelemät asiapaperit. Molempien ohjaajien on oltava henkilökohtaisesti paikalla.

Järjestäjän antamat kaksi (2) tutustumisauton tunnusta pitää kiinnittää tuulilasiin keskelle ylös ja oikeaan takasivulasiin ja ne täytyy olla näkyvissä koko tutustumisajan.

Reittiin tutustumisen aikana on kaikilla erikoiskokeilla voimassa 80 km/h nopeusrajoitus, ellei nopeutta liikennemerkein tai järjestäjän maastoon asettamin merkein ole määrätty tätäkin alhaisemmaksi. Ajotavan on oltava sellainen, ettei se vaaranna tai häiritse muuta liikennettä tai lähellä olevaa asutusta. Järjestäjä kieltää ajon erikoiskokeen ajosuuntaa vastaan. Järjestäjä suorittaa nopeus- ja ajotapavalvontaa tutustumisaikana. Myös poliisi suorittaa valvontaa reitillä ja rankaisee liikennerikkomuksista tieliikennelain mukaisesti.

Tutustuminen reittiin ainoastaan tieliikenneasetuksen mukaisilla ns. siviilirenkailla

GPS-seurantalaiteet jaetaan ennakkotutustumismateriaalin jaon yhteydessä ja niiden on oltava käytössä ennakkotutustumisen aikana. Kilpailijan on varattava tutustumisautoonsa USB-virtalähde seurantalaitteistoa varten ja pidettävä laite kytkettynä koko tutustumisen ajan. Erikoiskokeisiin saa tutustua vain kaksi (2) kertaa, mukaan lukien kahteen kertaan ajettavat erikoiskokeet.

Järjestäjä valvoo tutustumiskertojen määrää seurantalaitteen avulla.

Kilpailija on velvollinen palauttamaan GPS-seurantalaitteen   ennakkotutustumisen jälkeen kilpailutoimistoon

Nopeusrikkomus ennakkotutustumisen aikana poliisin tai kilpailun järjestäjän nopeusvalvontalaitteella mittaamasta ylinopeudesta kilpailunjohtaja langettaa seuraavan rangaistuksen:

  1. rikkomus: varoitus
  2. rikkomus: sakko 90 €
  3. rikkomus: sakko 200 €
  4. rikkomus: lähtöoikeus evätään kilpailun johtajan päätöksellä

Sakot on maksettava kilpailutoimistoon viimeistään 30 min ennen omaa lähtöaikaa, muuten lähtöoikeus evätään. Törkeissä tapauksissa ( yli 30km/h ylinopeus ) on kilpailunjohtajalla mahdollisuus langettaa kovempi rangaistus.

Järjestäjien tunnuksin varustettujen toimitsijoiden pysähtymiskehotusta on noudatettava lähtöoikeuden epäämisen uhalla.

Ennakkotutustumisaika luokille 1-17 on  pe 2.3.2018 klo 7:30- 18:00.

 

10.2    Luokat  18-26

Luokilla 18 – 26 ei ole ennakkotutustumismahdollisuutta. Kilpailun järjestäjä pidättää oikeuden missä kilpailun vaiheessa tahansa tarkastaa luokkien 18- 26 kilpailijan auton ja siinä mukana olevat henkilökohtaiset varusteet (myös puhelimet) ja laukut mahdollisten nuottien löytämiseksi. Tällaisen materiaalin löytyminen johtaa kilpailusta sulkemiseen sekä mahdolliseen kilpailun jälkeiseen AKK:n määräämään rangaistukseen.

 

  1. MAINOSTAMINEN

Kilpailunumeroiden mainokset ilmoitetaan lisämääräyksellä.

Arvokilpailuiden tuulilasimainos: Kilpailijoiden omassa käytössä sarjasäännön mukaisesti.

 

  1. KILPAILUN LÄHTÖ

Kilpailijoiden ihannelähtöajat ilmoitetaan ohjelman mukaisesti kilpailun virallisella ilmoitustaululla.

Kilpailijalla tulee olla autossaan kilpailun ajan järjestäjän GPS-seurantalaite.

Ajanottolaite sekä GPS tulee hakea kilpailutoimistosta yksi (1) tunti ennen omaa lähtöaikaa ja kiinnittää ohjeen mukaan ennen kilpailun lähtöä.

Kilpailijat saavat aikakorttinsa kilpailun lähtö AT:ltä lähtöajallaan.

Lähtö tapahtuu klo 10.01 Joensuun Matkustajasatamasta 1 minuutin välein.

Kilpailun lähdössä ei ole lähdön Parc Fermé aluetta, mutta järjestäjä kehottaa kilpailijoita kokoontumaan lähdön odotusalueelle aikaisintaan 30 minuuttia ja viimeistään 10 minuuttia ennen omaa lähtöaikaa.

Siirtymäosuuksilla kilpailureitin noudattamatta jättäminen johtaa kilpailusta sulkemiseen, kilpailunjohtajan päätöksellä.

Kuljettajalla ja/tai kartanlukijalla on oltava mukana autossa auki pidettynä GSM-puhelin onnettomuustilanteen varalta. Puhelinnumero on oltava ilmoitettuna kilpailutoimistoon ennen kilpailun alkua.

 

  1. KILPAILUN MAALI

Kilpailun maalissa ei ole Parc Fermé-aluetta. Maaliin saapuminen on ennakkovapaa.

Maali sijaitsee Joensuun matkustajasatamassa.

 

  1. KILPAILIJAMATERIAALI

Jokainen miehistö saa tiekirjan, josta ilmenee noudatettava reitti yksityiskohtaisesti ja 2 kpl reittikarttoja.

Luokat 1 – 17 pe 2.3.2018 klo 8.00 alkaen ja

Luokat 18 – 26 la 3.3.2018 yksi (1) tunti ennen omaa lähtöaikaansa kilpailutoimistosta.

 

  1. TAUOT

Reitin varrella on huoltotauko. Käytössä ns. flexi-service, huoltoaika 33 minuuttia.

Kokoomatauko max. 30min on huollon yhteydessä.

 

  1. TURVALLISUUSTARKASTUS

Turvallisuustarkastus järjestetään Raskone Oy huoltohallissa, Jukolankatu 18, Joensuu.

Turvallisuustarkastus alkaa pe 2.3. klo 15.30 (luokat 1-17) ja la 3.3. klo 8.00

(luokat 18-26).

Turvallisuustarkastuksen aikataulu ilmoitetaan kilpailijaohjeen julkaisemisen yhteydessä.

Jokaisen kilpailijan tulee varata oma katsastusaikansa myöhemmin, lisämääräyksessä annettavien ohjeiden mukaisesti.

Mikäli kilpailija ei ole varannut aikaa, kilpailun järjestäjä pidättää oikeuden sijoittaa aikatauluun sopivaksi katsomaansa paikkaan hänelle ajan ja on oikeutettu perimään tästä 50€.  Samansuuruisen maksun järjestäjä on oikeutettu perimään, jos kilpailija myöhästyy hänelle merkitystä ajasta ja järjestäjä antaa uuden ajan. Tästä ajasta myöhästyminen oikeuttaa kilpailun johtajan jopa epäämään lähtöoikeuden. Mikäli kilpailija haluaa vaihtaa katsastusaikansa varausjärjestelmän sulkeuduttua, kilpailunjärjestäjä pidättää tästä maksuna 50€.  Järjestäjä ei voi taata mahdollisuutta muuttaa varattua aikaa.

Kilpailijan on ilmoittauduttava katsastukseen viimeistään 10 minuuttia ennen omaa katsastusaikaa, jolloin todetaan että kilpailija on ajoissa paikalla ja tarkastetaan sääntöjen mukaiset paperit. Myöhästyminen katsastukseen ilmoittautumisesta aiheuttaa 50 € myöhästymismaksun.  Hyväksytyn paperikatsastuksen jälkeen toimistossa täytetään katsastuspöytäkirjaan saapumisaika ja se annetaan kilpailijalle, joka siirtyy autoineen kohti katsastuslinjaa.

Nämä kilpailunjohtajan päätöksellä määrätyt maksut on maksettava kilpailutoimistoon viimeistään 1 h ennen kilpailijan lähtöaikaa. Maksamatta jättäminen aiheuttaa lähtöoikeuden epäämisen.

 

Turvallisuustarkastukseen tullaan siviilirenkain!

Ahtimien ja FIA pop OFF–venttiilien sinetöinti järjestetään samassa paikassa.

Miehistön ei tarvitse olla henkilökohtaisesti läsnä turvallisuustarkastuksessa.

Turvallisuustarkastus päättyy molempien päivien osalta 10 minuuttia  viimeisen kilpailunumeron tarkastusajan päättymisen jälkeen

 

Sinetöidyn osan vaihtaminen kilpailun aikana

Kilpailijan on tehtävä ilmoitus puhelimitse katsastuspäällikkö Timo Brilli 0400 420 458

Auton tekniikkaa koskeva vastalause, jonka kilpailija aikoo tehdä kanssakilpailijan autoa kohtaan kilpailun aikana, tulee tehdä aina puhelimitse järjestäjän tiekirjassa ilmoittamaan puhelinnumeroon ennen vastalauseen kohteena olevan auton saapumista kilpailun maali AT:lle. Tämän jälkeen tekniikan edustajat ottavat ko. auton valvontaansa. Kilpailun järjestäjä tulee todentaa vastalauseen tekijän henkilöllisyys. Jokainen kilpailun aikana puhelimitse tehty auton tekniikkaa koskeva vastalause tulee tehdä kirjallisena viimeistään heti maali AT:lle saavuttua.

 

  1. TULOKSET

Ehdolliset tulokset julkaistaan luokittain kilpailijaohjeen mukaisen aikataulun mukaisesti kilpailun virallisella ilmoitustaululla ja lopulliset viralliset tulokset löytyvät KITI järjestelmästä sekä sivuilta www.itaralli.fi ja www.rallism.fi

 

  1. PALKINNOT JA PALKINTOJEN JAKO

Palkittavien määrä ilmoitetaan kilpailun virallisella ilmoitustaululla.

Palkinnot jaetaan molemmille ohjaajille maalilavalla.

Kaikkien palkittavien kilpailijoiden tulee osallistua palkintojenjakotilaisuuteen. Pakottavista syistä poissaoloon luvan voi antaa vain kilpailunjohtaja.

 

TERVETULOA OUNEVA GROUP SM- ITÄRALLIIN!!

Ouneva Group SM Itärallin lisämääräykset:

Lisämääräys nro. 1, julkaistu 21.2.2018

SM-LUOKAT Yleinen

Luokka SM1: Super4

FIA R5 , Super 2000 Rally

FIN R 4WD (sisältää A, Super 2000 (vanhentunein luokituksin) ja WRC-2002 ja sitä ennen luokitellut)

 

Luokka SM2: Tuotanto4                        

FIA N (2018 ja vanhemmat kv-luokituksen mukaiset)

FIA R4 (VR4-luokitukset)

FIN 4WD (sisältää N- ja R4-luokitellut autot                                                                                                              kansallisilla erivapauksilla ja myös vanhentunein luokituksin)

 

Luokka SM3: R2

FIA R1 ja R2B enintään 1600 cm3

Luokka SM4: Super2

ryhmä N, enintään 2000 cm3

FIA R3 ja FIN R enintään 2500 cm3

FIA R3T/R3D

Super 1600

ryhmä N/A (TDi 2-veto)

 

Suomi CUP, yleinen ja juniorit

Luokka SC5                                              Ryhmä F, enintään 3000 cm3

Luokka SC6                                              V1600

 

Yleinen

Luokka 7                                                  WRC 2011 ja uudemmat FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen)

Yleinen ja Juniorit

RGT

 

Luokka 8

R-Lite

Luokka 9

A, FinR ja FIA R1/A enintään 1400cm3

Luokka 10

Historic Ikäkaudet E – I enintään 1600cm3

Luokka 11

Historic Ikäkaudet E – I yli 1600cm3

Luokka 12

Historic Ikäkaudet J1 ja J2 enintään 1600cm3

Luokka 13

Historic Ikäkaudet J1 ja J2) yli 1600cm3

Luokka 14

Seniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 15

Seniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

Juniorit

Luokka 16

Juniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 17

Juniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

EI ENNAKKOTUTUSTUTTAVAT LUOKAT 18-26

Yleinen ja Juniorit

Luokka 18

Historic ikäkaudet E- I, kuutiotilavuus vapaa

Luokka 19

Historic ikäkaudet J1 ja J2, kuutiotilavuus vapaa

 

Luokka 20

Seniorit 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

Luokka 21

Seniorit 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

Luokka 22

A, FinR ja Fia R1/A, enintään 1400cm3 ja V1600, enintään 1600cm3

 

YLEINEN

Luokka 23

2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

Luokka 24

4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

 

JUNIORIT

Luokka 25

2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Luokka 26

4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaisesti ralliin luokitellut autot)

Kilpailu on NEAFP kilpailu ja siten avoin myös muiden maiden ASN lisenssien haltijoille.

1 LK1 Eerik Pietarinen SiAk Juhana Raitanen SiAk TGS Worldwide Skoda Fabia R5
2 LK1 Marko Mänty LaihUA Joni Mäkelä NokUA TGS Worldwide Skoda Fabia R5
3 LK1 Emil Lindholm NHD Mikael Korhonen EMSC Printsport Skoda Fabia R5
4 LK1 Teemu Asunmaa AlavUA Ville Mannisenmäki UUA Hannu’s Rally Team Skoda Fabia R5
5 LK1 Tomi Tukiainen KeurUA Mikko Pohjanharju KeurUA Printsport Skoda Fabia R5
6 LK1 Nikolay Gryazin LAT Yaroslav Fedorov RUS Sport Racing Technologies Skoda Fabia R5
7 LK1 Juha Salo KaUA Topi Luhtinen PiekUA Hannu’s Rally Team Peugeot 208 T16 R5
8 LK1 Jari Ketomaa MikUA Marko Sallinen RUA Jari Ketomaa Hyundai i20 R5
9 LK1 Jarkko Nikara SaaUA Sayaka Adachi JPN Tommi Mäkinen Racing Oy Subaru Impreza WRX Sti
10 LK1 Jukka Kasi LaihUA Henri Ania KosSUA Printsport Skoda Fabia R5
11 LK2 Esa Ruotsalainen SaaUA Hannu Lamminen JoeUA KAASUJALKA Mitsubishi Lancer Evolution IX
12 LK2 Ville Hautamäki JärvisUA Enni Mälkönen LamUA Printsport Subaru Impreza WRX Sti
13 LK2 Joonas Tokee OrSUA Jani Salo AlavUA Joonas Tokee Subaru Impreza WRX Sti
14 LK2 Henrik Pietarinen SiAk Juha Lummaa NokUA TGS Worldwide Mitsubishi Lancer
15 LK1 Mattias Jirvelius SWE Erik Gustafsson SWE Jirvelius Mattias Skoda Fabia R5
16 LK1 Timo Mäenpää Kurikan UA Matti Kangas EPUA DYNAMO Mitsubishi Lancer E6
17 LK1 Tapio Lauronen K-KUA Risto Pietiläinen JyvUA Rallybaron Oy Hyundai i20 R5
18 LK1 Mikko Heikkilä MäntsMK Heidi Heikkilä MäntsMK Skoda Fabia R5
19 LK1 Kees Burger RiiUA Miika Teiskonen MikUA Kees Burger Skoda Fabia R5
20 LK2 Antti Selivaara SatUA Teemu Horkama AlavUA RTE-MOTORSPORT Subaru Impreza WRX Sti R4
21 LK1 Jari Tuuri MhMK Veli-Matti Hostila MhMK DYNAMO Skoda Fabia R5
22 LK1 Pasi Lyytikäinen PaiUA Panu Plosila Kurikan UA TGS Worldwide Skoda Fabia R5
23 LK1 Antti Matikainen ImUA Jukka Ruotsalainen SaaUA DYNAMO Mitsubishi Lancer WRC
24 LK2 Juha Pasanen OUA Jari Jaakola OUA Juha Pasanen Mitsubishi Lancer Evolution IX
25 LK2 Jari Kuikka KangUA Tomi Ikonen NilUA Jari Kuikka Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)
26 LK2 Jukka Ikonen KR-TEAM RY Sami Perämäki RTL Jukka Ikonen Mitsubishi Lancer Evolution IX
27 LK2 Aki Sandberg JoeUA Veikko Kanninen MäntsMK Aki Sandberg Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)
28 LK2 Esa Korkiakoski OUA Matti Korkiakoski HyUA Vaihturi Oy Mitsubishi Lancer EVO VIII (CT9A)
29 LK2 Jussi Keskiniva RoiUA Anne Heinonen LakUA Printsport Mitsubishi Lancer Evolution X
30 LK1 Oleg Toporov RUS Polina Mukhina RUS Rally Adygeya Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)
31 LK2 Aleksandr Posadskiy RUS Oleg Krylov RUS ART RALLY-KLOTZ Mitsubishi Lancer Evolution X
32 LK1 Gregory Berezkin RUS Evgeny Novikov RUS Gregory Berezkin Ford Fiesta R5
33 LK3 Jaro Kinnunen EMSC Tuukka Shemeikka LapUA Jaro Kinnunen Peugeot 208 R2
34 LK3 Niko Mäkinen LaihUA Jarno Ottman TerUA FORD MOTORCRAFT Ford Fiesta R2
35 LK3 Jussi Lindberg SiAk Tuuka Tyyskä PoSUA Jussi Lindberg Renault Twingo R2
36 LK3 Henri Hokkala ALTI Kimmo Pahkala PetUA Printsport Ford Fiesta R2
37 LK3 Anssi Rytkönen KoMoKe Juho-Ville Koskela TorUA Rytkönen Anssi Peugeot 208 R2
38 LK3 Samuli Vuorisalo TMS Henri Arpiainen MikUA TGS Worldwide Opel Adam r2
39 LK3 Jesse Turunen K-KUA Kari Kallio UuUA Rallybaron Oy Citroën C2 R2
40 LK3 Lauri Joona SAU Markus Määttänen SAU GGTurbo Ford Junior Rally Team Ford Fiesta R2
41 LK3 Jaakko Lavio AUK J-äijät Antti Haapala KR-TEAM RY Jaakko Lavio Renault Twingo R2
42 LK3 Heikki Leinonen Kaj-UA Mika Juntunen KaMK Heikki Leinonen Peugeot 208 R2
43 LK4 Jussi Teppo YkUa Toni Kangas YkUa Jussi Teppo Honda Civic Type R (EP3)
44 LK4 Erno Kinnunen K-KUA Ville Mäkelä NuUA Erno Kinnunen Honda Civic Type R (EP3)
45 LK4 Tomi Vilenius PoSUA Sami Ryynänen PoSUA DYNAMO Honda Civic Type R (EP3)
46 LK3 Heikki Koski-Lammi JaMoKe/UA Kari Luoma EPUA Heikki Koski-Lammi Citroën C2 R2
47 LK3 Aleksi Röyhkiö TamUA Jan Lönegren TerUA Team LEDIL Renault Twingo R2
48 LK3 Patric Öhman EMSC Aki Sparre VMF Aki Sparre Ford Fiesta R2
49 LK3 Jani Luhtaniemi RDT Juha-Pekka Jauhiainen HyUA FORD MOTORCRAFT Ford Fiesta R2
50 LK4 Sami Korvola EPUA Asko Kujala EPUA Asko Kujala Ford Fiesta ST
51 LK3 Arttu Lähdeniemi PunMK/UA Aki Suutarinen LaihUA Arttu Lähdeniemi Ford Fiesta R2
52 LK3 Kalle Markkanen EMSC Markku Markkanen EMSC MARKKANEN Citroën C2 R2
53 LK4 Toni Lauronen K-KUA Ari Koponen NilUA Toni Lauronen Honda Civic Type R (EP3)
54 LK4 Joni Seilo ParkUA Janne Salonen ParkUA Joni Seilo Honda Civic Type R
55 LK4 Joni Toivanen JoeUA Antti Hyttinen JoeUA Joni Toivanen Honda Civic Type R (EP3)
56 LK3 Toni Tuominen LohUA Tero Hanninen LohUA Toni Tuominen Citroën C2 R2
57 LK3 Teemu Kiiski V-SUA Laura Suvanto TUA Teemu Kiiski Ford Fiesta R2
58 LK4 Harri Korkiakoski IisUA Antti-Jussi Keinänen NilUA Harri Korkiakoski Honda Civic Type R
59 LK5 Vesa Hirvonen K-KUA Jussi Martiskin K-KUA Vesa hirvonen BMW M3
60 LK5 Hannu Leinonen MäntsMK Tomi Minkkinen HamUA Hannu Leinonen Toyota Altezza RS200
61 LK5 Jarno Kinnunen K-KUA Jussi Kotilainen JoeUA Erno Kinnunen BMW M3 (E36)
62 LK5 Edgar Wirtanen E-TMK/UA Jonas Lunden RUFAK Edgar Wirtanen Opel Astra GSi 16V
63 LK5 Antti Nokkanen KSAU Minna Nyström KSAU Antti Nokkanen BMW M3
64 LK5 Ari Hassinen JoeUA Osku Sallinen JoeUA Ari Hassinen Honda Integra Type-R (DC2)
65 LK5 Seppo Huotari YkUa Markus Alatalo YkUa Seppo Huotari BMW 325i (E36)
66 LK5 Mikko Nevalainen JoeUA Pauli Heikkola SPAUK SPAUK Rally Team Police Finland BMW M3 (E36)
67 LK5 Urpo Määttänen JoeUA Jari Kaukonen JoeUA Jari Kaukonen BMW M3 (E36)
68 LK6 Joonas Huovinen K-KUA Arto Romppanen JoeUA Joonas Huovinen Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)
69 LK6 Jani Lahtinen K-KUA Tuija Huttunen K-KUA Jani Lahtinen Suzuki Swift Sport
70 LK6 Jere Pensas LaihUA Jouni Saarijärvi LaihUA Jere Pensas Renault Megane
71 LK11 Ville Jauhiainen NilUA Janne Sokka NilUA Ville Jauhianen Ford Escort RS
72 LK11 Kari Roivainen TTR Kimmo Oikarainen TTR Kari Roivainen Ford Escort RS
73 LK11 Martti Virolainen HRCF Jukka Kesseli EMSC Martti Virolainen Opel Ascona B
75 LK14 Hannu Sirainen K-KUA Teemu Juntunen K-KUA Hannu Sirainen BMW 325i (E36)
76 LK14 Eino Piipponen K-KUA Esa Koljonen K-KUA Eino Piipponen BMW M3
77 LK15 Matti Heiskanen K-KUA Tauno Pakarinen JoeUA Matti Heiskanen Mitsubishi Lancer E6
78 LK15 Teuvo Niskala YkUa Rauno Törrönen JoeUA Teuvo Niskala Mitsubishi Lancer E10
79 LK15 Erkki Tyllinen LMM Sami Tuohinen ALTI Erkki Tyllinen Mitsubishi Lancer E3
80 LK16 Kimmo Tuuri ValUA Jari Vekkeli ValUA DYNAMO Mitsubishi Lancer E9
81 LK16 Jari Rajala PoSUA Toni Lukander KcRY DYNAMO Mitsubishi Lancer Evolution IX
82 LK17 Tuomo Forsell K-KUA Mikko Tuominen PeMK Tuomo Forsell Ford Escort RS 2000
83 LK17 Petri Lehtinen K-KUA Mika Rytkönen K-KUA Petri Lehtinen BMW 328i
84 LK18 Jyrki Putila Leppävirta RT Jouni Kärkkäinen Leppävirta RT Jyrki Putila Talbot Sunbeam TI 1.6
85 LK18 Jukka Pippola JoeUA Jarmo Huttunen K-KUA Jukka Pippola Volvo 242
86 LK20 Kimmo Hassinen K-KUA Antero Uimonen JoeUA Kimmo Hassinen Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)
88 LK20 Kalevi Hassinen JoeUA Krista Reijonen JoeUA Kalevi Hassinen Ford Escort RS2000
89 LK20 Ari Haapalainen K-KUA Jukka Väänänen JoeUA Jukka Väänänen Toyota Starlet 1300 (KP61)
90 LK20 Heikki Leppänen JoeUA Olli-Pekka Leppänen K-KUA Heikki Leppänen Ford Escort RS 2000
91 LK20 Pasi Leppänen K-KUA Esa Hämäläinen K-KUA Pasi Leppänen Ford Escort RS 2000
92 LK20 Petri Leppänen K-KUA Esa Simonen K-KUA Petri Leppänen Ford Escort RS 2000
93 LK20 Juha Mertanen K-KUA Eemi Mertanen JoeUA Juha Mertanen BMW M3 (E36)
94 LK20 Osmo Huovinen Leppävirta RT Heli Huovinen Leppävirta RT Osmo Huovinen BMW 325i
95 LK20 Matti Kontkanen K-KUA Samuli Hoskonen K-KUA Matti Kontkanen Opel Astra GSi 16V
96 LK20 Heikki Mietala JoeUA Heimo Kokko JoeUA Heikki Mietala Toyota Starlet 1300 (KP61)
97 LK20 Timo Koljonen K-KUA Veeti Koljonen K-KUA Timo Koljonen Ford Escort RS 2000
98 LK21 Martti Päivinen KESKI-KARJALAN UA K-KUA RY Juuso Väänänen JoeUA Martti Päivinen Mitsubishi Lancer E6
99 LK21 Juhani Mantsinen K-KUA Hannu Louhelainen JoeUA Juhani Mantsinen Subaru Impreza WRX Sti (2005)
100 LK22 Janne Immonen Leppävirta RT Jasmin Piispanen Leppävirta RT Janne Immonen Volkswagen Polo
101 LK22 Esko Lappalainen NilUA Pasi Jestoi NilUA Lappalainen Esko Suzuki Ignis Sport
102 LK22 Veli-Matti Väänänen SiAk Hannu Pulkkinen JoeUA Pekka Väänänen Peugeot 206
103 LK22 Timo Karhinen K-KUA Mikael Pesonen K-KUA Timo Karhinen Honda Civic
104 LK22 Ismo Martiskainen JoeUA Erkko Vainikainen JoeUA Erkko Vainikainen Honda Civic
105 LK23 Harri Korhonen KUA Hannu Väänänen KUA Hannu Väänänen BMW 328i
106 LK23 Anssi Hyttinen JoeUA Antti Suutarinen JoeUA Anssi Hyttinen BMW M3
107 LK23 Pauli Sinkkonen JoeUA Päivi Sinkkonen JoeUA Päivi Sinkkonen BMW 325i
108 LK23 Mauri Väänänen JoeUA Tuomas Turpeinen JoeUA Mauri Väänänen Toyota Starlet
109 LK24 Hannu Väänänen K-KUA Ari Savolainen NilUA Hannu Väänänen Toyota Celica Turbo 4WD (ST185)
110 LK25 Kimmo Vainionpää NUA Jouni Hentunen Koi-SavUA Kimmo Vainionpää BMW 325i
111 LK25 Heikki Hassinen K-KUA Jere Hassinen K-KUA Jere Hassinen Honda Civic Type R
112 LK25 Arttu Suutarinen JoeUA Janne Laasonen JoeUA Närhi Oy Volvo 240
113 LK25 Janne Mustonen K-KUA Saija Rouhiainen K-KUA Janne Mustonen Opel Kadett GSi
114 LK25 Tapio Kokko JoeUA Arttu Kokko JoeUA Tapio Kokko Ford Escort 2000
115 LK25 Mikko Turunen JoeUA Katri Turunen JoeUA Mikko Turunen Lada 1500 S
116 LK25 Jani Tenhunen SuonUA Pauli Tenhunen SuonUA Jani Tenhunen Datsun 1600
117 LK25 Petri Silvennoinen JoeUA Pasi Kettunen JoeUA Petri Silvennoinen Ford Escort RS 2000
118 LK25 Ilkka Kosunen Leppävirta RT Juho Nenonen Leppävirta RT Ilkka Kosunen BMW 325i (E36)
119 LK25 Marko Barck K-KUA Kari Barck K-KUA Marko Barck BMW M3
120 LK25 Aki Väänänen NilUA Kari Mustonen Koi-SavUA Aki Väänänen Opel Astra F GSi 16V /
121 LK25 Marko Sällman JoeUA Katja Sällman JoeUA Marko Sällman BMW 325i (E36)
122 LK25 Jari Dilén HyUA Mika Sällman K-KUA Jari Dilén BMW 325i

Ouneva Group SM-Itäralliin ilmoittaudutaan Kiti-Kisapalvelun kautta, ilmoittautuminen avataan 15.01.2018. Kiti-kisapalveluun pääset klikkaamalla alla olevaa linkkiä. Ilmoittautuminen päättyy 20.2.2018 klo. 18.00.